MS
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | Vaughn HUNTER | ZA | Wanderers Tennis Club | No | - |
- | Claude MOONIEYAN | Abbotsford Tennis Club | No | - | |
- | Sam MCQUIRK | ZA | Selborne College | No | - |
[15] | Gerhardt BECKER | ZA | German Country Club | No | - |
[11] | Rayne ROSELT | Potchefstroom Country Club | No | - | |
- | Philip FRANKEN | Camps Bay Tennis Club | No | - | |
- | Thina NDLABHU | Destiny Tennis Club | No | - | |
- | Lionel Jarrard | Koedoepark Tennis Club | No | - | |
[5] | Pierre MALAN | ZA | Curro Langebaan Primary | No | - |
[3] | Damien NEZAR | ZA | George Tennis Club | No | - |
- | Simanye Majeke | ZA | Old Selbornian Tennis Club | No | - |
- | Neo MAKHAKHE | LS | Ladybrand Sport Klub | No | - |
- | Reinhard Strydom | Montagu Tennis Club | No | - | |
[13] | Lance-Pierre DU TOIT | No | - | ||
[14] | Luke STUART | Wembley Tennis Club | No | - | |
- | Jody Claassen | Wynberg Boys High School | No | - | |
- | Edmond Botes | Menlopark High | No | - | |
- | hlelokuhle matika | Advantage Primary | No | - | |
- | Matthew STUART | Wembley Tennis Club | Yes | Alternate 1 ALTERNATE 1 | |
[7] | Alec BECKLEY | Bedfordview Country Club | No | - | |
- | Avela NDLABHU | Destiny Tennis Club | No | - | |
- | PIETER SWART | ZA | Mundene Tennis Klub | No | - |
- | Janré VILJOEN | Sunridge Tennis Club | No | - | |
[16] | Kwanda-Kwanele MBALEKWA | ZA | Destiny Tennis Club | No | - |
[12] | Vasilios CARIPI | Bedfordview Country Club | No | - | |
- | Sithembele GOGO | Destiny Tennis Club | No | - | |
- | IGOR CILLIERS | ZA | Menlopark High | No | - |
- | Vuyolwethu Qeqe | ZA | Parow Tennis Club | No | - |
[4] | Nikolai HENSBERG | ZA | Beacon Bay Tennis Club | No | - |
[8] | Hendrik Coertzen | ZA | Lynnwood Glen Tennis Club | No | - |
- | Marlu JANSEN VAN VUUREN | Westview Tennis Club | No | - | |
- | Mazizi MATSHA | ZA | Advantage Primary | No | - |
- | Lefa SIBANDA | Kempton Park Tennis Club | No | - | |
[10] | Richard Hartmann | ZA | Durban Country Club Tennis | No | - |
[9] | Jason FOGLE | Glenwood House School | No | - | |
- | Jamie Graham DAVIS | ZA | Boskruin Tennis Club | No | - |
- | Ethan GIBBONS | ZA | Beacon Bay Tennis Club | No | - |
- | Andrew Sokolich | Destiny Tennis Club | No | - | |
[2] | Chrisjan VAN WYK | ZA | No | - | |
- | Siphesande KEMPELE | ZA | Destiny Tennis Club | Yes | Alternate Alternate |
Withdrawn (On-time) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Carl ROOTHMAN | ZA | Camps Bay Tennis Club | No | - |
- | Alternate 1 ALTERNATE 1 | Northmead Tennis Club | Yes | Carl ROOTHMAN | |
- | Alternate Alternate | Witfield Tennis Club | Yes | Matthew STUART |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2020-01-08 9:00am | A2 | SPTC - Court 1 |
Claude MOONIEYAN
|
Siphesande KEMPELE
|
6-3, 6-2 |
2020-01-08 9:00am | A7 | SPTC - Court 2 |
Thina NDLABHU
|
Lionel Jarrard
|
0-6, 0-6 |
2020-01-08 9:00am | A11 | SPTC - Court 3 |
Neo MAKHAKHE
|
Reinhard Strydom
|
6-3, 6-4 |
N/A | A15 | SPTC - Court 4 |
Edmond Botes
|
hlelokuhle matika
(Did not play)
|
Walkover |
2020-01-08 9:00am | A19 | SPTC - Court 5 |
PIETER SWART
|
Janré VILJOEN
|
0-6, 1-6 |
2020-01-08 9:00am | A23 | SPTC - Court 6 |
IGOR CILLIERS
|
Vuyolwethu Qeqe
|
6-3, 6-4 |
2020-01-08 9:00am | A26 | SPTC - Court 7 |
Marlu JANSEN VAN VUUREN
|
Mazizi MATSHA
|
6-0, 6-1 |
2020-01-08 9:00am | A31 | SPTC - Court 8 |
Ethan GIBBONS
|
Andrew Sokolich
|
6-0, 6-0 |
2020-01-08 11:30am | A33 | SPTC - Court 10 |
Vaughn HUNTER [1]
|
Claude MOONIEYAN
|
6-0, 6-0 |
2020-01-08 11:30am | A34 | SPTC - Court 11 |
Sam MCQUIRK
|
Gerhardt BECKER [15]
|
0-6, 1-6 |
2020-01-08 11:30am | A35 | SPTC - Court 12 |
Rayne ROSELT [11]
|
Philip FRANKEN
|
3-6, 0-6 |
2020-01-08 11:30am | A36 | SPTC - Court 13 |
Lionel Jarrard
|
Pierre MALAN [5]
|
2-6, 2-6 |
2020-01-08 11:30am | A37 | SPTC - Court 14 |
Damien NEZAR [3]
|
Simanye Majeke
|
6-0, 6-0 |
2020-01-08 11:30am | A38 | SPTC - Court 15 |
Neo MAKHAKHE
|
Lance-Pierre DU TOIT [13]
|
0-6, 1-6 |
2020-01-08 11:30am | A39 | SPTC - Court 16 |
Luke STUART [14]
|
Jody Claassen
|
1-6, 1-6 |
2020-01-08 12:45pm | A40 | SPTC - Court 1 |
Edmond Botes
|
Matthew STUART
|
1-6, 1-6 |
2020-01-08 12:45pm | A41 | SPTC - Court 2 |
Alec BECKLEY [7]
|
Avela NDLABHU
|
6-1, 6-2 |
2020-01-08 12:45pm | A42 | SPTC - Court 3 |
Janré VILJOEN
|
Kwanda-Kwanele MBALEKWA [16]
|
6-1, 6-1 |
2020-01-08 12:45pm | A43 | SPTC - Court 4 |
Vasilios CARIPI [12]
|
Sithembele GOGO
|
6-1, 6-0 |
2020-01-08 12:45pm | A44 | SPTC - Court 5 |
IGOR CILLIERS
|
Nikolai HENSBERG [4]
|
0-6, 0-6 |
2020-01-08 12:45pm | A45 | SPTC - Court 6 |
Hendrik Coertzen [8]
|
Marlu JANSEN VAN VUUREN
|
6-0, 6-2 |
2020-01-08 12:45pm | A46 | SPTC - Court 7 |
Lefa SIBANDA
|
Richard Hartmann [10]
|
6-2, 6-2 |
N/A | A47 | SPTC - Court 8 |
Jason FOGLE [9]
|
Jamie Graham DAVIS
(Did not play)
|
Walkover |
2020-01-08 12:45pm | A48 | SPTC - Court 9 |
Ethan GIBBONS
|
Chrisjan VAN WYK [2]
|
1-6, 2-6 |
2020-01-09 9:45am | A49 | SPTC - Court 16 |
Vaughn HUNTER [1]
|
Gerhardt BECKER [15]
|
6-4, 6-3 |
2020-01-09 11:00am | A50 | SPTC - Court 1 |
Philip FRANKEN
|
Pierre MALAN [5]
|
6-7(4), 3-6 |
2020-01-09 11:00am | A51 | SPTC - Court 2 |
Damien NEZAR [3]
|
Lance-Pierre DU TOIT [13]
|
6-7(5), 6-7(6) |
2020-01-09 11:00am | A52 | SPTC - Court 3 |
Jody Claassen
|
Matthew STUART
|
6-2, 6-0 |
2020-01-09 11:00am | A53 | SPTC - Court 4 |
Alec BECKLEY [7]
|
Janré VILJOEN
|
6-4, 6-0 |
2020-01-09 11:00am | A54 | SPTC - Court 5 |
Vasilios CARIPI [12]
|
Nikolai HENSBERG [4]
|
6-4, 7-6 |
2020-01-09 11:00am | A55 | SPTC - Court 6 |
Hendrik Coertzen [8]
|
Lefa SIBANDA
|
6-0, 6-1 |
2020-01-09 11:00am | A56 | SPTC - Court 7 |
Jason FOGLE [9]
|
Chrisjan VAN WYK [2]
|
2-6, 4-6 |
2020-01-10 3:00pm | A57 | SPTC - Court 1 |
Vaughn HUNTER [1]
|
Pierre MALAN [5]
|
6-7, 7-5, 2-6 |
2020-01-10 3:00pm | A58 | SPTC - Court 2 |
Lance-Pierre DU TOIT [13]
|
Jody Claassen
|
3-6, 4-6 |
2020-01-10 3:00pm | A59 | SPTC - Court 3 |
Alec BECKLEY [7]
|
Vasilios CARIPI [12]
|
6-1, 6-3 |
2020-01-10 3:00pm | A60 | SPTC - Court 4 |
Hendrik Coertzen [8]
|
Chrisjan VAN WYK [2]
|
4-6, 3-6 |
2020-01-11 9:15am | A61 | SPTC - Court 11 |
Pierre MALAN [5]
|
Jody Claassen
|
2-6, 7-6(5), 0-6 |
2020-01-11 9:15am | A62 | SPTC - Court 12 |
Alec BECKLEY [7]
|
Chrisjan VAN WYK [2]
|
6-3, 6-2 |
2020-01-12 9:45am | A63 | SPTC - Court 3 |
Jody Claassen
|
Alec BECKLEY [7]
|
6-7(6), 3-6 |
N/A | B1 | SPTC - Court 12 |
Pierre MALAN [5]
(Did not play)
|
Chrisjan VAN WYK [2]
|
Walkover |
N/A | C1 | SPTC - Court 11 |
Vaughn HUNTER [1]
|
Lance-Pierre DU TOIT [13]
(Did not play)
|
Walkover |
2020-01-11 10:30am | C2 | SPTC - Court 12 |
Vasilios CARIPI [12]
|
Hendrik Coertzen [8]
|
5-7, 6-3, 10-8 |
2020-01-12 8:30am | C3 | SPTC - Court 13 |
Vaughn HUNTER [1]
|
Vasilios CARIPI [12]
|
6-2, 6-3 |
N/A | E1 | - |
Gerhardt BECKER [15]
|
Philip FRANKEN
(Did not play)
|
Walkover |
2020-01-10 3:00pm | E2 | SPTC - Court 13 |
Damien NEZAR [3]
|
Matthew STUART
|
6-2, 7-5 |
N/A | E3 | SPTC - Court 14 |
Janré VILJOEN
(Did not play)
|
Nikolai HENSBERG [4]
|
Walkover |
2020-01-10 4:15pm | E4 | SPTC - Court 1 |
Lefa SIBANDA
|
Jason FOGLE [9]
|
4-6, 4-6 |
N/A | E5 | SPTC - Court 13 |
Gerhardt BECKER [15]
(Did not play)
|
Damien NEZAR [3]
|
Walkover |
2020-01-11 10:30am | E6 | SPTC - Court 14 |
Nikolai HENSBERG [4]
|
Jason FOGLE [9]
|
6-2, 6-2 |
2020-01-12 8:30am | E7 | SPTC - Court 14 |
Damien NEZAR [3]
|
Nikolai HENSBERG [4]
|
6-3, 6-2 |
2020-01-11 11:45am | G3 | SPTC - Court 15 |
Matthew STUART
|
Lefa SIBANDA
|
6-7, 6-7 |
2020-01-09 11:00am | I1 | SPTC - Court 8 |
Claude MOONIEYAN
|
Sam MCQUIRK
|
4-6, 2-6 |
2020-01-09 11:00am | I2 | SPTC - Court 9 |
Rayne ROSELT [11]
|
Lionel Jarrard
|
5-7, 6-4, 10-5 |
2020-01-09 11:00am | I3 | SPTC - Court 10 |
Simanye Majeke
|
Neo MAKHAKHE
|
2-6, 1-6 |
2020-01-09 11:00am | I4 | SPTC - Court 11 |
Luke STUART [14]
|
Edmond Botes
|
6-0, 6-0 |
2020-01-09 11:00am | I5 | SPTC - Court 12 |
Avela NDLABHU
|
Kwanda-Kwanele MBALEKWA [16]
|
6-7, 7-5, 9-11 |
2020-01-09 11:00am | I6 | SPTC - Court 13 |
Sithembele GOGO
|
IGOR CILLIERS
|
3-6, 4-6 |
N/A | I7 | SPTC - Court 14 |
Marlu JANSEN VAN VUUREN
(Did not play)
|
Richard Hartmann [10]
|
Walkover |
2020-01-10 4:15pm | I9 | SPTC - Court 2 |
Sam MCQUIRK
|
Rayne ROSELT [11]
|
6-4, 4-6, 5-10 |
N/A | I10 | SPTC - Court 3 |
Neo MAKHAKHE
(Did not play)
|
Luke STUART [14]
|
Walkover |
2020-01-10 4:15pm | I11 | SPTC - Court 4 |
Kwanda-Kwanele MBALEKWA [16]
|
IGOR CILLIERS
|
6-1, 6-0 |
2020-01-10 4:15pm | I12 | SPTC - Court 5 |
Richard Hartmann [10]
|
Ethan GIBBONS
|
2-6, 0-6 |
2020-01-11 11:45am | I13 | SPTC - Court 1 |
Rayne ROSELT [11]
|
Luke STUART [14]
|
6-0, 3-6, 10-6 |
2020-01-11 11:45am | I14 | SPTC - Court 2 |
Kwanda-Kwanele MBALEKWA [16]
|
Ethan GIBBONS
(Ret.)
|
4-0 Retired |
2020-01-11 2:15pm | I15 | SPTC - Court 4 |
Rayne ROSELT [11]
|
Kwanda-Kwanele MBALEKWA [16]
|
6-4, 2-6, 4-10 |
2020-01-11 11:45am | K2 | SPTC - Court 3 |
IGOR CILLIERS
|
Richard Hartmann [10]
|
2-6, 3-6 |
N/A | K3 | SPTC - Court 15 |
Sam MCQUIRK
|
Richard Hartmann [10]
(Did not play)
|
Walkover |
N/A | M1 | - |
Claude MOONIEYAN
|
Lionel Jarrard
(Did not play)
|
Walkover |
2020-01-10 4:15pm | M2 | SPTC - Court 6 |
Simanye Majeke
|
Edmond Botes
|
6-2, 6-1 |
N/A | M3 | SPTC - Court 7 |
Avela NDLABHU
|
Sithembele GOGO
(Did not play)
|
Walkover |
2020-01-11 11:45am | M5 | SPTC - Court 4 |
Claude MOONIEYAN
|
Simanye Majeke
|
6-3, 6-1 |
N/A | M7 | SPTC - Court 14 |
Claude MOONIEYAN
(Did not play)
|
Avela NDLABHU
|
Walkover |
2020-01-11 11:45am | O3 | SPTC - Court 14 |
Edmond Botes
|
Sithembele GOGO
|
2-6, 0-6 |
2020-01-09 11:00am | Q25 | SPTC - Court 13 |
Siphesande KEMPELE
|
Thina NDLABHU
|
4-6, 6-3, 10-3 |
N/A | Q27 | SPTC - Court 16 |
PIETER SWART
|
Vuyolwethu Qeqe
(Did not play)
|
Walkover |
2020-01-09 12:15pm | Q28 | SPTC - Court 1 |
Mazizi MATSHA
|
Andrew Sokolich
|
6-0, 6-2 |
2020-01-11 11:45am | Q29 | SPTC - Court 5 |
Siphesande KEMPELE
|
Reinhard Strydom
|
2-6, 1-6 |
2020-01-11 11:45am | Q30 | SPTC - Court 6 |
PIETER SWART
|
Mazizi MATSHA
|
6-4, 6-3 |
2020-01-11 2:15pm | Q31 | SPTC - Court 15 |
Reinhard Strydom
|
PIETER SWART
|
0-6, 0-6 |
2020-01-11 3:15pm | R1 | SPTC - Court 8 |
Siphesande KEMPELE
|
Mazizi MATSHA
|
6-2, 5-7, 4-10 |
2020-01-11 11:45am | S3 | SPTC - Court 7 |
Thina NDLABHU
|
Andrew Sokolich
|
6-1, 6-1 |